Posted By
Kota Kinabalu – centrum malajského Bornea.

Borneo je 3. největší ostrov světa. Území ostrova je rozděleno mezi tři státy. Největší část patří Indonésii a tvoří jižní dvě třetiny ostrova. Severní třetina pak patří Malajsii. Zhruba uprostřed malajské části se pak nachází ještě sultanát Brunej, který zbohatl na těžbě ropy.
molo na pláži
Procestovat celý ostrov je v rámci několika týdenní dovolené téměř nemožné. Příčinou je jednak jeho rozlehlost, ale především fakt, že centrální části ostrova pokrývá hustý neprůstupný deštný prales. Malajská část ostrova tvoří dva státy federace – Sarawak a Sabah. Pokud vás tlačí čas, doporučuji Sarawak vynechat a letět rovnou do města Kota Kinabalu, které je správním centrem Sabahu a je zde největší mezinárodní letiště na ostrově.
            Samotné KK – jak je Kota Kinabalu místními přezdíváno – vám toho nabízí spoustu. Pokud toužíte po krásné městské pláži, chyťte si taxi, které vás za zhruba necelých 100 Kč odveze na pláž Tanjung Aru. V centru města je k vidění několik koloniálních památek.  Mnohem zajímavější než tyto jsou ale každodenní večerní a noční trhy plné jídla. Tato barevná a voňavá nádhera nadchne každého milovníka jídla. Druhý den se vydejte pomocí motorových člunů, které si objednáte v přístavu, na okolní ostrovy, které jsou chráněny jako národní park. Nabízejí krásné pláže a panenskou přírodu.
cedule staré město
            Pokud vás městská a plážová turistika nudí a rádi byste vyrazili na pěší túru, pak není v KK nic jednoduššího. Autobusem se nechte dopravit na úpatí nejvyšší hory celé Malajsie. Můžete zde zahájit zhruba dvou až třídenní pěší výstup na vrchol, který leží v nadmořské výšce 4 095 m. n. m. Výstup nepatří mezi ty náročnější a zvládnout by ho měl každý středně zdatný turista.
kahau nosatý
            Když už budete v Kota Kinabalu a rozhodnete si váš bornejský pobyt prodloužit, směřujte vaše další kroky do města Sandakan (leťte letadlem – není to drahé a oproti osmihodinové cestě autobusem po místních silnicích o mnoho pohodlnější). V okolí města se nacházejí rezervace orangutanů a maljských medvědů v Sepiloku. Místní pořádají také výlety do pralesa po místní řece, během nichž máte možnsot spatřit i místní endemicky žijící opici kahau nosatého, volně žijící orangutany či zoborožce.