Posted By
Franšízing

Pokud ještě stále přemýšlíte nad vlastním podnikáním, určitě byste měli vědět, co je to franšízing. Proč? Může představovat cestu k vlastnímu byznysu.
O co se jedná? Jedná se o metodu vydělávání peněz, kterou využívají deseti tisíce podnikatelů na celém světě. Představuje ideální řešení pro všechny, kteří zvažují vlastní podnikání, chtějí vydělávat peníze, ale zároveň nemají chuť být kreativní, vymýšlet něco vlastního, a raději by vsadili na jistotu zavedené značky.
skok za kariérou
Typickým příkladem je například Mac Donald´s. Zavedená značka, která je známá a oblíbená po celém světě. Už samotné logo prodává. Ovšem všude na světě to není firma Mac Donald´s, ale spousta různých firem, které si prostě koupili licenci a know how zavedené společnosti, která představuje naprostou sázku na jistotu.
schůzka venku
Licenci poskytuje franšísor, který je skutečným vlastníkem obchodní značky či zboží. On otestovat podnikatelský záměr a dokázal, že se jedná o rentabilní záležitost, která se snadno uplatní na trhu. Značku či zboží kupuje odběratel licence což je franšízannt, který může s daným zbožím obchodovat. Licencí si vlastně kupuje nárok k užívání loga nebo značky zboží. Zároveň vede podnik pod jménem franšízora jako nezávislý podnikatel. Investuje do otevření podniku a je vlastníkem majetku.
Vlastník ovšem neuzavírá s odběratelem pouze smlouvu, ale stává se také garantem. Nabízí novému podnikateli péči a veškerá svá know-how. Jednoduše předává znalosti, jak má správně podnikat. Pokud selže franšízant, samozřejmě se to odrazí na špatném jménu celé firmy.
Tento způsob podnikání  umožňuje velkou svobodu a zároveň i jistotu úspěšného byznysu. Toto podnikání se velmi rozvíjí. Každoročně zhruba o 12%, což je opravdu velmi úspěšné číslo.
Jedná se o byznys, který ovšem vyžaduje obvykle nezanedbatelnou investici a značné manažerské dovednosti.