Posted By
Role muže v domácnosti




Málokteré téma je tak diskutabilní jako muži a jejich role v rodině. V současné době panuje rovnoprávnost. To znamená, dělíme se o výdaje, dělíme se i o povinnosti. Už dávno neplatí, že muž je živitel rodiny a už dávno neplatí, že o domácnost se stará žena. A už vůbec to neplatí, když se narodí děti. Dnes je zcela přirozené, že moderní muži v domácnosti i s výchovou dětí prostě pomáhají. Ještě naše matky zvládaly úplně všechno samy, práci, domácnost i děti, my si na hrdinky nehrajeme, my očekáváme od partnera především pomoc.


 


Zapojit manžela do hry


Do jaké míry se má partner zapojit? To záleží především na Vaší domluvě. Nikdo nemá právo Vám do toho mluvit. Pokud Vám Vaše tchýně říká, že byste měla Vašíčka šetřit, neposlouchejte ji. Stejně tak se nestyďte naložit mu více starostí o domácnost a dítě, pokud více vyděláváte a chcete chodit do práce a na mateřskou hodláte poslat manžela. Pokud mu to nevadí, proč ne. Hypotéku chcete mít splacenou co nejdříve oba. Je to o vzájemném vycházení si vstříc. Muž by si měl uvědomit, že mateřská dovolená skutečně s dovolenou nemá vůbec nic společného a žena, která nespí už několik týdnů kvůli nočního kojení, potřebuje trochu odpočinku.


 


Vzájemná empatie je důležitá


Na druhou stranu by samozřejmě měla být soudná i manželka. Pokud má manžela, který má náročnou práci, měla by zvážit, do jaké míry opravdu potřebuje pomoct a do jaké míry jí jde o princip. Udělat botu v zaměstnání by totiž pro rodinu mohlo mít fatální následky v podobě nezaměstnaného manžela. Je tedy důležitá oboustranná empatie. Velmi často mají ženy pocit, že otcové o malého kojence nemají dostatečný zájem. Nezřídka se stává, že otec si cestu hledá postupně. Matka je prostě vedena přirozeně mateřským instinktem, otec si cestu k dítěti hledá a často si ji najde, až je dítě větší, obvykle ve věku tří let.