Posted By
Jak vybrat správnou aviváž?

Známe ji všichni. Užitečný pomocník pro měkké a hebké prádlo, které se lépe žehlí a vydrží svěží. Domácí test s aviváží a bez ní je jednoduchý. Vedle sebe se položí dvě trička, jedno vyprané s aviváží a druhé jen v pracím prostředku. Rozdíl je patrný na první pohled. Podívejme se však na to, kdy aviváž použít a kdy naopak ne. Je její použití vůbec nutné?
Citlivá pokožka nebo i alergie mnohdy nedovolují praní v aviváži. Vyloučit ji ale z tohoto procesu však nemusíme.
pověšené prádlo
Při nákupu je třeba vybírat tu pro citlivou pokožku, to znamená většinu určených pro kojence a malé děti, ti totiž na podráždění pokožky trpí nejvíce. Tyto přípravky jsou dermatologicky testovány, ale pozor na tzv. přírodní aviváže. Látky v nich obsažené mohou vyvolat alergickou reakci a to není zrovna příjemná záležitost. Mnohdy končí svědivou vyrážkou a ambulantním ošetřením. V takovém případě je opravdu lepší aviváž nepoužívat vůbec. Co se dávkování týče, postup je vždy uveden na etiketě výrobku. Jedině tak bude aviváž účinná – když jí dáme málo, nesplní svoji funkci, naopak příliš velké množství škodí prádlu. Každá má trošku jiné vlastnosti, tak musíme předem vědět, na co ji potřebujeme.
nastavení pračky
Aviváž není vhodná na funkční oblečení. Jejím použitím dochází ke snížení funkční membrány sportovních materiálů a mikrovlákna nejsou schopna odvádět vlhkost od těla. To samé platí i pro použití na froté, utěrky a ručníky. Méně pak vlivem vyprání v aviváži sají. Aviváže totiž obsahují složky, které změkčují prádlo a postarají se o úžasnou vůni. Nesmíme je ale zaměňovat s pracími prostředky. Předností aviváží je, že pomáhají odstraňovat elektrostatický výboj. Textilie z umělých vláken by se bez jejich použití lepily na tělo, a to je dost nepříjemné. Proto je vhodné vybírat aviváže především od známějších značek, a i když si za kvalitu připlatíme, výsledek stojí za to. Levné přípravky mohou oblečení i pračku poškodit.
 Jestliže opravdu nelze použít aviváž, a přesto chceme mít měkké a hebké prádlo, stačí do praní přidat podle množství prádla 30-90 ml octa. Strach z klasického čpavku mít nemusíme, během praní totiž vyprchá. Navíc ocet pomůže zbavit se vodního kamene a prospěje tak nejenom prádlu, ale i pračce.