Posted By
Jak vrátit Vaší troubě zašlý lesk

K vyčištění trouby můžete zvolit chemické čističe z aktuální nabídky na trhu, ale i to, co máte běžně doma. Jedlá soda a vinný ocet Vám v tomto směru poskytnou výbornou službu.
černá trouba
1.       Začněte s rošty a vnitřními volnými částmi trouby
Než začnete, ujistěte se, že je trouba vypnutá a vnitřek je zcela chladný. Z důvodu ochrany před čistícími přípravky použijte gumové rukavice. Odstraňte rošty a veškeré volné části v troubě, na které následně použijete speciální řadu čističů na trouby. Rošty nechte na straně a vyčistěte zbytek trouby
 
2.       Trouba a její skleněná dvířka
Pokryjte podlahu před troubou novinami a začněte odškrabáním všech vypálených potravin uvnitř. Pokud jsou skleněná dvířka odnímatelná, vyjměte ji a nechte ji namočit do horké mýdlové vody. Na skleněná dvířka lze použít také prášek do pečiva. Ten smícháme s teplou vodou a vytvoříme pastu, kterou pokryjeme dvířka a necháme 30 minut působit. Poté setřeme a důkladně vyleštíme. Pokryjte vnitřek trouby zbytkem čistícího gelu a nechte pracovat po doporučenou dobu. Na těžko dostupná místa použijte zubní kartáček.
 stará trouba
3.       Čištění trouby pomocí jedlé sody
Ekologičtější varianta k čistícímu gelu je použití jedlé sody. Smíchejte sodu s trochou vody a vytvořte tak pastu. Aplikujte na troubu, nechte působit přes noc. Případné zbytky nečistot postříkejte vinným octem (nalejeme do rozprašovače) a setřete hadříkem. Ocet se sodou reaguje a vytvoří jemnou pěnu. Nakonec vše setřete vlhkým hadříkem.
 
4.       Čištění sporáku
Zatímco čisticí prostředek působí v troubě, můžete se přesunout k čištění sporáku. Odstraňte všechny hořáky a kroužky, omyjte teplou mýdlovou vodou, poté sporák postříkejte čističem na více povrchů a utřete jemným hadříkem. K odstranění tvrdých spálených kousků použijte drátěnku.
 
5.       Pamatujte na opláchnutí
Po dostatečném působení prostředku v troubě, je třeba vše pečlivě vyčistit a opláchnout. V případě potřeby je nutné celý proces ještě jednou opakovat. Umytou troubu i rošty osušíme a můžeme vše dát zpět na své místo.