Posted By
Měl by mít řidičák skutečně každý dospělý člověk?

Pokud vám již bylo 18 let, s nejvyšší pravděpodobností jste absolvovali autoškolu a získali řidičské oprávnění skupiny B, tedy pro osobní automobily. Koneckonců výhody toho, že má každý v rodině řidičák, jsou nasnadě – kdokoliv může pro kohokoliv kamkoliv zajet, a i doprava či převážení věcí jsou jednoduché.

 

Jen málokdo si však skutečně uvědomuje, jak nebezpečné může obyčejné auto ve skutečnosti být. Je to něco, co většina z nás zná od dětství a s čím jsme se naučili žít. Asi nikdo nebude pochybovat o tom, co by se stalo, kdyby do nás jakýkoliv osobní vůz byť jen trochu narazil. K tomu lze připočíst fakt, že pro mnohé řidiče je maximální povolená rychlost pouze doporučení a recept pro neštěstí je na světě.

 

vozidlo autoškoly

 

Jistě, v autoškole do nás hustí, že auto je zbraň a že bychom s ním měli podle toho také zacházet. Většina z nás si to však vůbec nepřipouští. Věří totiž, že právě oni se dokážou vyhnout všem nástrahám a dostat se šťastně domů. Nabízí se tedy otázka, zda by nebylo lepší nechat žadatele projít psychotesty, než jim bude povoleno kurz absolvovat. Bylo by samozřejmě nutné zaměstnat nějakého nezávislého, neboť člověk se může se „svým“ doktorem domluvit, aby mu potvrzení jednoduše dal.

 

nový rychlý vůz

 

Ovšem opominout ani finanční stránku celé věci. Pro autoškolu je samozřejmě výhodné mít co nejvíce studentů, neboť zaplatit jim musí každý z nich. A jen málokdo by si nechat peníze jen tak utéct, zvlášť v dnešní ekonomické situaci, kdy se jedná v podstatě boj o každou korunu.

 

Najmutí vlastního psychiatra by nebylo zadarmo a vedlo by to ke snížení počtu studentů, a to hned ze dvou důvodů: jedni by neprošli psychiatrickým vyšetřením a ti druzí by na autoškolu zkrátka neměli po již zmíněném zvýšení cen. A jak se zdá, peníze jsou v současné době důležitější než lidský život. Koneckonců, instruktor svého studenta na silnici potká jen málokdy, takže si s tím nedělají starosti. I když je to bezpochyby jejich odpovědnost