Shopaholismus, neboli oniománie je poruchou impulzů. K jejím doprovodným příznakům se řadí nadměrné zabývání se nakupováním, ale také neschopnost odolat nákupu všemožných věcí, například i těch nepotřebných. Tento stav vede k tomu, že postižený člověk je neustále ve stresu, je podrážděný, a jeho život je plný sociálních, finančních, rodinných, ale i vztahových problémů.
Může se to hodit
Porucha shopaholismus zpravidla začíná velmi nenápadně, kdy postižený člověk začíná nakupovat předměty v obchodě, které ani příliš nejsou potřebné, a s pocitem, že se budou někdy hodit. Po nějaké době se začíná člověk soustředit na předměty, které jsou již dražší, a nemůže si je dovolit. Zpravidla to však bývají takové věci, které ani nepotřebuje a obešel by se bez nich. A stále více se takto postižený člověk zabývá myšlenkami o nákupech, o předmětech, které by chtěl, a které nutně potřebuje zakoupit. Pokud již nemůže nakupovat, nebo je mu v tom bráněno, je tento člověk v silném stresu. Tyto psychické stavy potom často vyústí do vztahových konfliktů, kdy se takovýto jedinec kvůli své poruše a nakupování díky svému nakupování začíná dostávat do sporů se svým okolím. Mimo tyto problémy se dostavují problémy finanční, postižený člověk se dostává do dluhů. Přesto je nucen stále utrácet své úspory. Porucha jej také nutí finanční prostředky, které jsou určené na jiné a často mnohem důležitější věci utratit za něco zcela zbytečného a nepotřebného.
Jak se vyhnout shopaholismu ?
A jak tedy ? Při nakupování se doporučuje platit za nákupy hotově nebo z určeného rozpočtu, který si určíte na ten který den, anebo týden. Rovněž je velice efektivní držte se svého nákupního seznamu, který zahrnuje pouze potřebné položky. Pokud jdete na nákup, neberte si s sebou všechny své kreditní karty, ale nechte je doma a v bezpečí. Nikdy se nenechávejte strhnout reklamními poutači a reklamními videi. Pokud se již nutkavě zabýváte myšlenkami na nakupování, pomůže vám sport, fyzická aktivita, anebo procházky.