Posted By
Polštář není jen tak něco

Pokud si právě říkáte, že je polštář naprostá banalita, která si snad ani nezaslouží, aby se o ní něco psalo, pak vás vyvedu z omylu poměrně prostým doporučením. Jděte se na chvilku natáhnout a nedávejte si přitom žádný takový polštář nebo polštářek pod hlavu. Chvíli se budete cítit příjemně, pak ale zjistíte, že to není ono. A když takto vleže setrváte déle, možná začnete litovat, že tam nemáte něco tak důležitého jako právě polštář.
hezká ložnice

Protože polštář, jakkoliv zdánlivě primitivně vypadající, sehrává v našich životech nemalou úlohu. A možná si vlastně často ani neuvědomujeme, .

První, co trkne snad každého ve chvíli, kdy je tázán na smysl polštáře, je jeho úloha při našem spaní. Bez této podpěry hlavy už si snad spánek ani nedokážeme představit. Bez něj bychom si jak během klidného spánku na boku, tak během neklidného převalování se, notně namáhali krční páteř a nejen že bychom se nevyspali, ale ještě bychom mohli trávit nemalou část následujícího dne v bolestech namoženého krku a hlavy. A najít pro tento účel nějakou jinou vhodnou náhradu je jen těžko možné; kus dřeva, kámen nebo něco podobného by nám prokázalo medvědí službu a ani něco měkčího, dejme tomu srolovaná deka není zrovna to pravé. Prostě není nad to mít při spánku tuto podložku pod hlavou, nastavenou přesně podle našich potřeb.
stejné polštáře

Mimo tradičního spánku pak existují i polštářky jiné. Třeba ty dejme tomu ve tvaru známé podkovy, jaké užívá nejeden člověk při delším cestování vsedě. Člověk si těmito fixuje krk, aby ho tento při a po sezení v nepřirozené poloze nebolel. A kdo někdy cestoval na větší vzdálenost, ví, že nad takový polštářek není.

Dále už existují i extra polštáře a polštářky kojicí a pro miminka, jež zaručují pohodlí a plnou funkčnost právě při zmíněném počínání, respektive u zmíněných malých človíčků. A pranic nevadí, že navzdory řečem kdekoho o rovnoprávnosti neexistují speciální polštáře i pro chlapy, byť i tito se stravují, respektive mívají rýmu či si tu a tam (třeba po návratu z restaurace) ublinknou, což jsou právě důvody existence polštářů kojicích a pro miminka.

A logicky existují i polštáře dekorativní, jež jsou lidem užitečné hlavně pro své estetické vlastnosti. Na kterých by se sice také dalo spát, ovšem je nasnadě, že by byl člověk hnán, kdyby se o to pokusil.

A co polštáře za své nám poskytované služby žádají? Vlastně nic moc. Stačí je jen občas vyprat či jinak vyčistit, načechrat a je to.

A to se to pak válí! Nebo kojí, kochá a podobně.