Posted By
Rodiče na sociálních sítích můžou nechtěně dítě vystavit nepříjemnostem i nebezpečí

Internet je velmi užitečná věc. Díky ní se dozvídáme spoustu věcí prakticky v přímém přenosu. Jsme díky němu v kontaktu s přáteli prakticky kdykoliv a dozvídáme se o lidech, které bychom bez internetu viděli možná jednou za dvacet let. Internet má i stinnou stránku. Obzvlášť pokud máte děti.
Asi už jste to zažili také. Vaše kamarádka porodila a od té doby zásobí svůj profil roztomilými fotkami svého potomka. Má však svůj profil dobře chráněný?
security a kurzor
Ve chvíli, kdy člověk nemá svůj profil nastaven tak, aby se k věcem, které sdílí dostali pouze jeho přátelé, dostane se k jeho obsahu naprosto kdokoliv. On není problém, když se k někomu cizímu dostane fotka vaše dítěte v roztomilých dupačkách a hezké čepičce. Spousta lidí si však neuvědomuje nebezpečí a na sociálních sítích sdílí i fotky svých dětí z bazénků, kde děti nemají nic na sobě… a cenzura těmto lidem většinou nic neříká. Je třeba uvědomit si, o jak soukromou věc jde. Může se k ní dostat opravdu každý, ne pouze vaše kamarádka. Není vhodné takové fotografie sdílet. Jak asi bude dítěti, které doroste do puberty a jeho kamarádi na profilu jeho maminky objeví jeho nahé fotografie z dětství? Určitě to nebude dobré pro vztah s rodiči ani s kamarády.
Další skvělou věcí na Facebooku jsou skupiny. Sdružují tisíce lidí, kteří sdílí stejné zájmy. Můžou být různé, věnující se knihám, filmům, hrám, ale klidně i dětem. Obzvlášť v těchto skupinách si lidé neuvědomují, s kolika lidmi sdílí své soukromí. A nejen to. To, že jde o skupinu pro maminky neznamená, že v ní pod falešným profilem nemůže být někdo, kdo má úmysly úplně jiné.
složené slovo
Je třeba si vždy dobře rozmyslet to, co chcete sdílet s „přáteli“, nedej bože úplně cizími lidmi na sociálních sítích. Většina přátel na Facebooku vlastně vůbec přátelé nejsou a tisíce lidí ve skupinách, které jste nikdy neviděli už vůbec ne. Bezpečnost dětí je důležitá, a právě té na sociálních sítích by mělo být věnováno mnohem víc prevence. Než příště něco nasdílíte, zamyslete se. Není možné danou věc zneužít? Nebude za ni v budoucnosti vaše dítko naštvané? A není to tak moc soukromá věc, že by měla raději zůstat v rodinném albu?