Posted By
Technický vývoj aut

Stále zdokonalování

Když jsme se chtěli v minulosti vést, tak nejprve byl dopravním prostředkem kočár tažený koňmi. Samotný kočár není zas tak konstrukčně složitá záležitost a o jeho pohon vpřed se starají koně. Samozřejmě musíme hledět na hmotnost kočáru, abychom spřežení zbytečně nepřetěžovali. Velkým posunem byl rozhodně vynález parního stroje, u kterého není k pohonu potřeba zvířecí či lidská síla, pokud tedy nepočítáme přikládání do kotle.

vůz veterán

Pochopitelně má dost velké ztráty, takže následně se přešlo na spalovací motory. Možná si to neuvědomujete, ale jsou to skvělé zařízení, které můžou pohánět kde co. Stačí jim dostatek paliva, vzduchu a nějaký ten kyslík. Potom neúnavně běží a vyrábí nám mechanickou práci, přičemž jejich výkon může být opravdu velký. Samotný vynález automobilu byl skutečně obrovským krokem kupředu, protože dnes jich jezdí na silnicích spousta a vozu lidí i náklad přesně tam, kam potřebují.

moderní vůz

Stále vylepšování

Při pohledu na vývoj řady odvětví ideou vidět velké změny, což jen dokazuje rychlý posun lidstva stále kupředu. Dnešní vozy se nedají srovnávat s tím, co jezdilo na cestách třeba před 30 lety. Automobilky pilně pracují na vylepšování a vývoji, protože kdyby nějaká zaspala, tak ji další hravě předběžnou. Takové tříválcové motory se někomu nelíbí, ovšem dosahují dobré spotřeby a často také životnosti. I když nemají ohromný výkon, tak do města to může být dobrá volba. Významná je ve vozech rozhodně všemožná elektřina, protože díky ní máme všemožné asistenty funkce. Základem je rozhodně ABS, protože na kluzkém povrchu výrazně zkracuje brzdou dráhu, což zvyšuje bezpečnost. Právě na bezpečnost se hodně dbá, takže auta prochází testy, aby byla skutečně potvrzena. Zároveň dosahují lepší stability a často také jízdních vlastností. Naopak nevýhodou i kvůli elekronice může být náročnější servis.