Posted By
Výběr pračky: pouze s nízkou spotřebou energie

Když kupujete domácí spotřebiče, můžete udělat velkou chybu – podívat se pouze na cenu. V dlouhodobém horizontu však vyhrávají energeticky úsporné spotřebiče. Časem šetří náklady a chrání životní prostředí.

Třída energetické účinnosti: A +++

Chcete-li ušetřit elektřinu, vodu a tedy peníze, měli byste si koupit pračku nejlepší třídy energetické účinnosti A +++.
praní prádla

Rychlost odstřeďování: 1400 ot / min jsou optimální

Čím vyšší je rychlost odstředění, tím nižší je zbývající vlhkost prádla. Je doporučeno nejméně 1400 ot./min. Rychlost odstředění od 1600 ot / min usnadňuje následné sušení díky ještě nižší zbytkové vlhkosti, ale tyto pračky jsou obvykle také mnohem dražší. Výsledné úspory elektrické energie při sušení sušičkou, na druhé straně, jsou z ekonomického a ekologického hlediska těžko poznatelné.

Správná velikost: kupujte podle velikosti rodiny

Pouze plně naložená pračka splní to, co její třída energetické účinnosti slibuje – i když je k dispozici automatické množství. Velikost vaší pračky by proto měla být vhodná pro vaši domácnost: V domácnosti, kde žijí až 3 osoby, obvykle stačí pračka s kapacitou 3-4 kg. Až pět lidí by mělo mít pračku s náplní 4 až 5 kilogramů. Pokud více lidí žije společně, tak by se do pračky mělo vejít nejméně 6 kg.
nastavení pračky

Inteligentní pračky: nejsou levné, ale stojí za to

Takzvaná "inteligentní" pračka je dobrou investicí: zobrazuje hmotnost prádla při nakládání přes displej na zařízení a poskytuje přímé doporučení dávkování. Protože pokud používáte příliš mnoho pracího prostředku, zvyšuje se spotřeba energie a vody.

Tipy pro úsporu

Lepší praní při 30 ° C

Pokud vyperete při teplotě 30 ° C místo 60 ° C, ušetříte asi dvě třetiny spotřeby energie. Normálně znečištěné prádlo je čerstvé a čisté i při teplotě 30 ° C. Pokud je vaše prádlo poněkud více znečištěné, pomůže to, když předem ošetříte skvrny. A v podstatě platí : zapomeňte na program 90 ° C.

Plně zatížená pračka

Zapněte pouze plnou pračku – ušetříte tak nejvíce peněz a energie. Poloplné bubny na prádlo mají zbytečnou spotřebu vody a elektřiny a způsobují zbytečné náklady.

Používejte správný prací prostředek

Obecně je práškový prací prostředek šetrnější k životnímu prostředí a účinnější než tekutý prací prostředek. Vliv kapalných detergentů na životní prostředí je o něco vyšší díky povrchově aktivním látkám. Nejlepší je mít ekologickou alternativu. Kolik pracího prostředku byste měli používat závisí na stupni znečištění prádla, zatížení a tvrdosti vody. Při předávkování zůstávají zbytky pracího prostředku v oděvu.