Posted By
Zaměstnanci: jsou noční můrou všech zaměstnavatelů?

 Výběr nepodceňujte, ale zvažte benefity

Procento nezaměstnanosti každým rokem klesá, a najít spolehlivé, pracovité zaměstnance je od roku těžší a těžší. Proto tedy výběr rozhodně nepodceňujte, ale zároveň nepřehánějte – nezvěte si na pohovor několik desítek kandidátů, uškodíte tím i sobě. Na webových portálech, které se zaměřují na volná pracovní místa, podejte inzerát a čekejte na odpovědi. Ještě předtím si však rozmyslete, jaké benefity můžete zaměstnanci nabídnout. Více dní volna, stravenky, slevy na produkty podniku, občerstvení na pracovišti? I to může mnohé potencionální zaměstnance přivést k vám.

 žena s životopisy

Pohovor je to oč tu běží

Životopisy jste selektovali a vhodné kandidáty pozvali na pohovor. Buďte však otevření a upřímní, což velmi potencionální zaměstnanci uvítají, a dejte jim najevo, že tentýž způsob chování očekáváte i vy od nich. Sdělte jim náplň práce, benefity ale také i finanční ohodnocení a poskytněte prostor pro případné otázky. Nejvhodnějšího kandidáta co nejdříve zkontaktujte a ostatním nejlépe zašlete e-mail s výsledkem vašeho výběrového jednání.

 

První dny v práci nejsou jednoduché

Záleží samozřejmě na náplni práce, ale každému zaměstnanci bude chvíli trvat, než se adaptuje a plně zaškolí, proto toto akceptujte. Snažte se mu být nápomocen, alespoň ze začátku, anebo požádejte jiného zaměstnance.

 stisknuté ruce

Cizinci jako zaměstnanci

Pokud zvažujete možnost zaměstnat cizince, pečlivě zkontrolujte všechny potřebné dokumenty ohledně víza a povolení k pobytu, jinak vás může čekat nepříjemná pokuta do výše sta tisíců korun. S cizinci je zejména problém s komunikací, ale pokud zvládají český jazyk, je vhodná práce s jejich mateřským jazykem – například jako překladatel nebo i lektor.

 

Zaměstnavatelé jsou lidé, tak jako vy, avšak přistupujte k nim s naprostou profesionalitou, a pokud je zaměstnavatel opravdu spolehlivý, zodpovědný a pečlivý, zvažte i finanční odměnu v podobě prémie – druhou stranu tím určitě potěšíte a můžete ho i povzbudit k nadále dobré práci.