Posted By
Zapadli jsme s autem. Jak si účinně pomoci

Stane se to i nejlepšímu řidiči. Stačí neuváženě najet do odhrnutého sněhu při pokusu o zaparkování a visíme. Auto můžeme týrat jakkoliv vysokými otáčkami. Nic nepomáhá. Je nutné hned zařizovat odtah?
Než se rozhodnete hledat pomoc zvenčí, zkuste nejdříve několik osvědčených manévrů.
Pokud nemáte řetězy, lopatu ani další doporučené propriety pro zimní cestování automobilem, zkusíme si vše tak trochu nahradit.
sníh pod autem
Co rozhodně nedělat?
Určitě nemá smysl do nekonečna protáčet kola. Pokud se nám automobil nerozjede po dvou třech pokusech, určitě se nám nerozjede, ani když budeme protáčet kola i další půlhodinu. Protáčející kola navíc natavují sníh a led pod koly. Pokud zároveň mrzne, roztopená voda se rychle opět vrátí do původního, pevného, skupenství. Před i za kolem tak vznikne tvrdá, ledová plocha, která určitě kolům neposkytne potřebnou oporu k rozjetí.
Místo nekonečných pokusů a protáčení kol, raději vystupte z vozu a běžte omrknout situaci. Pravděpodobně naleznete před koly neporušenou sněhovou vrstvu a za koly nějaké hrbolky z tvrdého sněhu či ledu, které jste sami vytvořili najetím a následovným protáčením kol. Posoudíme kde je větší šance vytvořit únikový koridor. Přihlédneme k tomu, kterou nápravu máme poháněnou a kde ve voze se nalézá motor. Pokud se obojí nalézá vpředu, máme šance vyšší. Poháněná náprava je totiž zatížena ne zrovna lehkým motorem. Horší situace je, když máme motor vpředu a poháněná je náprava zadní. V tom případě, pakliže necestujete sami, posaďte svého spolujezdce do kufru. Možná vám to nepomůže, ale bude alespoň nějaká legrace.
odhrnování sněhu
Nyní vážně. Před koly poctivě vyšlapeme nohama stopu. Potřebujeme takovou délku, aby automobil získal potřebnou rychlost, tedy kinetickou energii, kterou bude potřebovat k průjezdu sněhem až do míst, kde je zase volná cesta.
Máme-li sprej na rozmrazování skel, narušíme povrch sněhu ve vyšlapané stopě. Chvíli vyčkáme, až začne pracovat. Tím narušíme sníh a docílíme toho, aby kola dosedla až na tvrdou podložku silničního povrchu.
Nasedneme do vozu. Požádáme spolujezdce nebo kolemjdoucího aby nám pomohl zatlačením. Rozjíždíme se na vyšší rychlostní stupeň. Do kol se nepřenese energie tak zprudka, kola se začnou roztáčet volněji.
Při troše štěstí, se nám vůz podaří vyprostit. A když ne, je na čas povolat silnější odtah.