Posted By
Živá svalovina

Sport je pro naše tělo jednou z nejlepších aktivit, kterou mu můžeme dopřát. Sport je dnes část spojován se vzhledem. Cvičíme mnohdy proto, abychom své vysportované tělo mohli ukazovat na sociálních sítích a poučovat ostatní uživatele, co dělají špatně, že takové výsledky nemají. Je nutné si ale při tomto vnímání sportu si uvědomit, že vzhled by prvotní zájem být neměl. Velmi prospěšné, jak pro mysl i tělo je například dovolená na horách s kamarády, kde přes den trénujete svou fyzičku a večer si při příjemné večeři užijete plno zábavy. Jednoduše řečeno, nutné je si ve sportu najít trochu hlubší smysl.

svalová hmota

Může jít o relaxaci, o lepší propojení duše i těla, o chvilku o samotě atd. Sport je prospěšný jen pokud je konzistentní, ale neznamená to, že byste měli každý týden chodit 4x do posilovny, znamená to, že se budete prostě udržovat v pohybu. Stačí si místo donášky pro jídlo zajít, udělat si mezi prací pár dřepů atp. Svaly tvoří asi 40 % hmotnosti těla, u mužů trochu více. Jedná se o aktivní část hmotnosti, což znamená, že se jedná o tkáň, která i při „nicnedělání“ spalovat energii, protože tyto buňky mají čilý metabolismus i během odpočinku. Svalové buňky můžeme rozdělat na dva typy. Jednoduše jsou označená jako vlákna pomalá a rychlá.

svalovina

Rychlá jsou světlejší barvy a poznáme je, když budeme na oběd připravovat kuřecí křídla. Jsou uzpůsobená k rychlé akci, tedy umí rychle vyvinout velkou sílu, ale rychle se unaví. Vlákna pomalá jsou červenější, mají větší zásoby myoglobiny, který udržuje dostatečné zásoby kyslíku. Typické červené maso je například u skotu, který na pastvinách dlouho stojí. Vlákna tedy nemusí vydávat ze sebe maximum, ale musí bez únavy pracovat dlouhodobě. Podle toho, jaký sport provozujeme, budeme i my mít jinou kombinaci červených a bílých vláken tak, aby odpovídaly požadavkům organismu.